Horgászbotok letett botos horgászathoz

A felszerelés talán egyik legfontosabb pontja a horgászbot. A csali pontos célba jutatásánál illetve a hal kifárasztásánál a legnagyobb szerep a horgászbotra hárul a szerelékből. Na de mire szoktam figyelni mikor süllőhöz választok botot.
Mindenképp fontos megnéznünk milyen szerelékkel szoktam horgászni, és annak mennyi a súlya. Fenekező szerelékek esetében 20-25 gramm süllőző szerelékek esetében 15 gramm. A csali illetve az etetőanyag (erről később még írok) nem haladja meg a 25 grammot. Ez egyenlő egy kisebb keszeggel vagy egy nagyobb küsszel. Ebből következik, hogy 50 grammnál nem szoktam nagyobb súlyt dobni, így a bot dobósúlyának se kell ennél keményebbnek lennie.
A bot hosszánál figyelembe kell venni azt hogy a kishalat nem lehet erőből meg suhantatni,mert egyszerűen leszakad, hanem óvatosan indítva, folyamatosan gyorsítva kell nagy íven dobni. Ezért javaslom a 3 méter feletti 330 illetve 360as botokat.
Zsinór kopásállósága nagyon fontos mivel mint egy másik cikkemben említettem kizárólag fonott zsinórral horgászok és volt szerencsém megtapasztalni, hogy viszonylag gyenge monofil zsinórokra tervezett „mindenes” botokkal mit tud tenni egy fonott zsinór. A spicc gyűrőn határozott mély bevágás keletkezik melyben futva a zsinór pillanatok alatt szét tud foszolni. A keverőgyűrű oldalsó belépőélén apró bevágások keletkeznek, melyek dobáskor roncsolják a zsinórt.
A nyélborítása letett botos horgászatnál teljesen mellékes, nincs ideális, de vegyük figyelembe, hogy esőben fog ázni és sárban fog feküdni.
Ezen feltétlen megkötéseim mellett én egy 20-50gramm dobósúlyú pergető botot használok 330-as hosszban. Konkrét tipus gyanánt egy Shimano force master 330h-ra esett a választásom. A bot egyik legnagyobb hibája az hogy csak 2 részes, így a szállítása kicsit kényelmetlen, ha most kellene botot vásárolnom mindenkép ebben a hosszban 3 részest vagy esetleg teleszkópos verziót vennék.

Rigó